Author:
• Pondělí, 30 prosince, 2013

A je to tu. 5. ročník Vekého chujálu. Místem činu je zase Kohútka. Cesta nahoru je jistoa zajímavých zážitků. Aspoň nás nešmíruje konkurencija.

Začátek Velkého chujálu proběhlo podle tradičního protokola, tedy hymna VÚVL, přípitek a úvodní slovo předsedy. Po předání metálů VÚVL partnerce Huberta za trpělivost a manželce pyrotechnika Kouly za statečnost, přišla řada na referáty výzkumníků.

První referát představil delegátům revoluční systémem dálkového ovládání modelů pomocí myšlenek. K tomuto účelu byl vyvinut přístroj VÚVL Médium-1. Na obrázku vidíte vlevo snímač myšlenek, vpravo zobrazovač a dole hlavní řídící jednotku. Dámy ihned využily možnosti vyzkoušet, zda nepůjde přístroj nějak zneužít k ovládání partnera. Samozřejmostí přístroje je také přenos telemetrických dat, kde například signalizace vybitých baterií se projeví tak, že subjekt začne mít velký hlad, nízký stav paliva žízeň a tak dále. Systém Médium-1 všechny myšlenky a telemetrické data ukládá na děrný pásek a je kdykoliv možné záznam přehrát a v případě potřeby i smazat.

Před referátem výzkumníka Huberta Kaduly ze Vsetína byla krátká přestávka. Hubertovy referáty tradičně patří k vrcholům každého chujálu, a byla by nesmírná škoda, aby někdo vyrušoval odbíháním. V úvodu nás Hubert informoval, že dlouhodobě pracuje na projektu výsadby švestkového sadu na Marsu, jako základní surovinu pro výrobu slivovice, bez které není osídlení této planety možné. Na projektu spolupracujeme s americkým Nanotechnology Research Institute v Bonnevile Valley. S Dr. EM, vedoucí projektu výživových gelových kapslí pro pecky švestek jsme se v průběhu referátu živě spojili prostřednictvím videokonference. Paní doktorka velmi ochotně referovala delegátům o problémech klíčivosti semen na Marsu. Kapsle, ve které je umístěna pecka, zajistí základní živiny pro klíčení a růst sazenice, nicméně nejtěžší úkol projektu, dopravy a zavrtání kapslí pod povrch Marsu, musel vyřešit náš výzkumník Hubert. Pro tyto účely ve spolupráci s kolegou výzkumníkem Pepou Kalčákem z Bystřičky vyrobili vesmírné vozidlo VÚVL SPACE VEHICLE 1 řízené ze Země. Má dvě ovládané kamery, pohon 8×8 a speciální bezdušové pneu pro extrémně nízké teploty, maximální stoupání 45 stupňů. Baterie VÚVL-RTG (radioisotope thermal generator)  VÚVL SPACE VEHICLE 1 je vybaven  zásobníkem švestkových pecek, které bude sadit na povrchu planety, pro tuto operaci je vybaven automatickým  výklopným  vrtákem ze speciální oceli NiCr 18-10. Do takto vyvrtaných ďúr se z vypouštěcího zařízení vypouští vlastní pecky, které jsou zabaleny do speciálního výživného gelu obsahující vodu pro počáteční vyklíčení. Všechny tyto operace řídí procesor z vyřazeného Pentia 100 MHz. Kosmický Komunikační systém VUVL pracuje na frekvenci 15 GHz a má výkon 1W. Energetickou zálohu zajišťují sluneční články.  Pro jízdu a navigaci řidiče se používá červený laserový naváděcí systém. Dále je zde použit modrý laserový maják pro navádění pozemských teleskopů.  Anténa je vybavena automatickým natáčecím sledovacím zařízením. Pozemský výpočetní systém „Oracle  SPARC M6 – 32 Solaris“  obsahuje  software pro sestavení  PECKA  komplexu na Marsu. Kolegyně PhD, Ing. DEE také ze spolupracujícího institutu v Bonnevile Valey, přispěla softwarem pro sledování kosmického záření a černých ďůr.  Praktickou ukázkou VÚVL SPACE VEHICLE1 Hubert referát ukončil s tím, že bude o průběhu projektu pravidelně veřejnost informovat na těchto webových stránkách.

Tímto referátem z výzkumných laboratoří VÚVL Vsetín pod vedením Huberta Kaduly byla ukončena vědecká část zasedání výzkumníků a následovala část společenská. K tanci a poslechu hrála osvědčená kapela FRŤAN (Koulou přemenovaná na Štamprlata), letos poprvé doplněná o cimbál. Jejich aranžmá Kabátů nenechalo nikoho sedět. Protože byl sál vyzdoben balónky VÚVL plněné héliem, každého asi napadne, kam se zábava uchýlila po půlnoci.

Za všechny výzkumníky a jejich asistentky
Dan Jícha
předseda akademické rady
Výzkumného ústavu Valašského Letectva

VÚVL SPACE VEHICLE 1

Vánoční koleda v podání pánského sboru ústavu

 

Category: Archiv
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
0 0 vote
Article Rating

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments